English čeština
Homepage » Tisk » Veto » Marastjakcyp.com

Veto

Marastjakcyp.com

ILLEGAL ILLUSION - Veto (12“ LP)

16|10|2009 ViteQ

label: Pohoda / Redblack, 2009
kontakt: www.illegal-illusion.com, bandzone.cz/illegalillusion
žánr: alternative indie rock/core
hodnocení: 9

Illegal Illusion přichází po výborném Under the True Color z roku 2007 s dalším velmi příjemným počinem, který je tentokrát zabalen v luxusním dárkovém balení dvanácti palcového vinylu, na který je nejen radost pohledět. Určitě znáte takové to příjemné mrazení snoubící se s vzrušením, když opatrně vyndáváte vinyl z obalu, na kterém už jste předtím mohli oči nechat, abyste ho zlehka protočili mezi dlaněmi a pokochali se pohledem na obě dvě strany. A věřím, že na stranu B budete tentokrát upřeně koukat o trošku déle, než je obvyklé, neb Illegal Illusion si přichystali malé překvapení v podobě vyrytého motivu z obalu desky.
Přiznávám, než jsem objevil smysl a ten nejsprávnější úhel, tak mi to chvilku trvalo. Ale traduje se, že spontánní výkřik se špetkou radosti: „Mám to!“ bylo možno v inkriminovanou dobu zaslechnout na desetkrát deset kilometrů daleko od epicentra výkřiku. Snad pražská MJC sekce potvrdí. Moravská sekce promine, neb už ani hlas není to, co býval.

Odvrácenou stranu strany A určitě nepřehlédnout! Hudební stránka Veto obsahuje pět písní, který, jednu jako druhou, prostupuje neuchopitelná příjemně nepříjemná nálada s hitovou nehitovostí. Jakoby II kombinovali určitou melodickou líbivost, která však nikdy nepřesáhne takou líbivost, aby ji bylo vůbec možné za líbivost považovat, a špinavou neurvalost, která však… vždyť vy víte, to nemusím ani dopisovat. Jako když na něco čekáte, ale právě toho se nedočkáte, ale to, co se vám dostane, začnete dřív nebo později považovat za mnohem lepší, než to, co jste očekávali. Zprvu trpké může se zdát.

Illegal Illusion je divná kapela, teda použít slovo divná je hloupý, svá zní o mnoho lépe. Buďme za to kapele vděční, neb takových kapel až tak moc není. Nechybí chytrost, momenty překvapení, naléhavost, svěží lehkost, posmutnělá svíravost, cit a vyspělost, tedy veškeré atributy, pro které by bylo chybou Veto jen tak přehlédnout. Vůbec mám pocit, že z každé drážky desky čiší upřímná radost z muziky. Už jen to, že lze desku poslouchat neustále dokola cosi naznačuje a tím, že celková stopáž nepřesáhne dvacet minut a kousek, to nebude. Ať dělám, co dělám, nemůžu najít jakýkoliv kaz, nic, co by bylo špatně, nic, co by nefungovalo, jedním dvojslovem poctivá práce.

Může chviličku trvat, než objevíte magii Illegal Illusion, spíš možná než kouzlo Veto odhalí vás, ale jakmile vás očaruje, už není úniku. II jednoznačně dokazují, že vlastní cesta se vyplácí. Takhle si představuji inteligentní rock se vším všudy. V žádném případě této desce veto neudělovat!

WWW