English čeština
Homepage » Tisk » rozhovory & články » RockShock (CZ) 1/2004

rozhovory & články

RockShock (CZ) 1/2004

Originál:
(01 - 100 kB, 02 - 104 kB, 03 - 105 kB)

 

"Definitivní spojení hudby a textů"
Petr Korál - Rockshock 1/2004

Mnoho mimopražských hudebníků si stěžuje na takzvaný pragocentrizmus. Dlužno dodat, že jejich stesky jsou do jisté míry oprávněné - třabaže zároveň z jejich představ o možnostech rockových kapel v hlavním městě nezřídka srší naivita a neznalost reálného stavu věci. Přesto je faktem, že kdyby se podobně silný materiál, jakým je loňské album Day Counting Night Counting severomoravské posthardcorové formace ILLEGAL ILLUSION, podařilo stvořit, natočit a vydat nějaké pražské kapele, hovořilo by se o něm zřejmě daleko víc a hlasitěji. Ono ze zapadlého "fucking little town" Bílovec se do podvědomí posluchačů proniká skutečně obtížněji. Přitom o těchto navýsost originálně znějících náladotvůrcích a jejich nesporných uměleckých kvalitách paradoxně už dávno vědí i za mořem .Že by se jim jednou dostalo podobné satisfakce , jakou si tam již dlouho užívají táborští Sunshine?

Vše začalo už v roce 1995, kdy do projektu BACTERIA přišli noví lidé, a tím vznikli ILLEGAL ILLUSION. Následující rok vychází debutové demo "THREAD" a zdejší kritici z rockových časopisů a fanzinů neomylně zavětřili :objev! Sestava souboru se několikrát obměnila, nic méně od samého začátku "u toho" byli zpívající kytarista Jiří Bialík a bubeník Michal Sobotka. Třetím členem res. členkou, je teprve od loňského roku basistka Vítězslava Kyselá, Před časem zle pochroumaná při autonehodě - nic méně nepředbíhejme. V sedmadevadesátém bylo natočeno první album "SHY", jež vyšlo o rok později pouze na kazetě, v roce 1999 se přece jen dočkalo realizace i na vytouženém CD.Skupina pozvolna z hraní v klubech i na velkých festivalech v tuzemsku proniká též do zahraničí , konkrétně do Polska. Ale nejen tam: distribuci "SHY" v USA si bere na starost tamější firma Dark Tide Music a albu se v zámoří dostává navýsost příznivých recenzí.V roce 2000 vydává tatáž firma čtyřskladbové CD-EP "a.m.DIODE", dalším téměř souběžně (sice jen na CD-R, leč oficiálně) vydaným počinem je živé EP "LIVEring …in Stará Pekárna" . Léta 2001 a 2002 se nesou především ve znamení dvou obsáhlých společných turné se spřízněnými Barricade po českých a slovenský klubech a přípravy nového alba, jemuž předcházelo pracovní demo SONGS ZU. Loňský rok, kromě snad definitivní personální stabilizace a adice novinky, provázely mj. úspěšná účast na prestižním festivalu Trutnov Open Air a skutečnost , že americký časopis zařadil ILLEGAL ILLUSION - ještě za "a.m.DIODE" do první desítky nejlepších nezávislých kapel na světě! Inu doma není nikdo prorokem - Jirka Bialík by o tom mohl dlouhé hodiny vyprávět své .........

Sonický rock mimo scény

V průběhu let se měnilo nejen obsazení skupiny, ale i její žánrové směřování. Jak vidíš hudební vývoj Illegal Illusion ty sám?
Postupně jsme dospěli k nějaké písničkové formě, takovým způsobem aby vše podstatné se odehrálo na ploše kolem tří čtyř minut a je to docela šichta udělat kloudnou věc tak, aby měla to, o co si řekne hlavní motiv…Záměrně se snažíme vyhýbat sedmiminutovým kompozicím, tak jak tomu bylo na "SHY". Žánrově si netroufám hodnotit ani náš vývoj, ani současný stav ........

Osobně bych řekl (a napsal jsem to i v recenzi), že jste se na poslední desce zatím nejvíce přiblížili tomu, čemu se říká emocore, ovšem v porovnání s jinými 'emo' formacemi zníte tvrději a syrověji. Zamlouvá se ti takovýto pokus o definici dnešní tváře kapely, nebo se proti němu ohradíš (a případně proč)?
Byť by mi mohla tahle "škatule" z různých důvodů vyhovovat, moc se mi nezamlouvá. Ke každému našemu studiovému počinu jsme si užili opravdu dost "barevných" přirovnání, škatulek a apod., ale u žádné jsme necítili, že je to to pravé. Až teď, v nějaké recenzi na nové album, jsem zaregistroval termín "sonický rock" to se mi líbí. Jo emocore je taky dobrý , ale tahle scéna již funguje a "scény" jako takové mají tendenci zůstávat konstantní, stejné, ortodoxní… a myslím si, že jsme blíže spíše k tomu slovu emocore, než k scéně kterou definuje.

Cítíte vlastně s kapelou svoji příslušnost na hardcorovou, případně nějakou jinou scénu? Je vám HC sféra nejbližší?
Ne, nejsme součásti žádný zdejší scény. Ani hardcorové ani punkové, byť k těmto dvěma scénám máme blíže než k těm ostatním, už jen prostřednictvím našeho vydavatele Pohoda Records… Pravdou ale je, že v rámci častého hraní HC bandou BARRICADE jsme se - z počátku s obavami - objevovali i na striktně punkových akcích a musím říct, že tohle publikum patřilo k tomu nejvnímavějšímu a nejpozornějšímu.V zahraničí nám pro změnu věnují víc pozornosti lidé metalové scény, (časopisy ziny internetové servery, radia).

Pocity a zase pocity…

Když se ještě vrátím k onomu lehce módnímu slůvku emo: je sugestivní a naléhavé vyjádření určitých pocitů a nálad tím prvořadým, o co v muzice a textech Illegal Illusion jde?

Pravděpodobně ano. Snažíme se neustále najít nějaké ideální spojení a vztahu mezi hudbou a textem. Je to v podstatě jako u lidi :může to byt spojení účelové, krátké, povrchni, kouzelné, nepopsatelné a nekonečné, nebo definitivní - a to je takové, o které se snažíme my. Stejně jako u lidí, zpočátku zdánlivě ideální spojení může vydržet pouze na čas a nakonec je nutné takové spojení zrušit.V takovém případě obvykle hledám pro text novou hudbu - dopadne tak třetina naší tvorby - než se jí dostane definitivní podoby. Při nahrávání "DAY COUNTING, NIGHT COUNTING" jsme dokonce u jedné věci dospěli k přesvědčení, že k vyjádření jednoho rozporuplného standardního lidského pocitu je forma jediné skladby nedostačující, a tak jsme udělali experiment v podobě "dvojskladby" - "Sultana/Off". Jde o dvě samostatné písně, které však na albu hrají zároveň. Pokud by jsi však chtěl ochutnat každou zvlášť a máš na CD přehrávači stereováhu ("balance"), stačí otočit tímto knoflíkem na jednu stranu a máš pouze skladbu "Sultana",zatímco když ho otočíš obráceně, slyšíš pouze "Off".....
Ve svých textech si pohrávám jak s časovou realitou, tak s opravdovými příběhy, kterým dávám větší naději než původně měly. A abych nemusel každému vysvětlovat "vo co go" a odkazovat případné zájemce na internet, jsou všechny mé texty uvedeny v bookletu alba - jsou tam koncipovány jako stín zpívaného anglického textu.......Do jaké míry jsou emotivní - jaké emoce vyvolávají, to už musí posoudit každý sám.......

Budoucnost se jmenuje Amerika?

Svého času jste měli docela našlápnuto směrem do zahraničí. Jak vypadají vaše kontakty venku v současné době?
S napětím teď očekáváme další reakce z USA na nové album. První recenze která se k nám dostala ze Států vypadala velmi dobře dostali jsme 9 z 10 bodů v časáku Transcending the Mundane.
Předcházející EP "a.m.DIODE", které si vedlo dobře i v rámci tamních studentských radiích, dokonce nás díky němu kontaktovali lidi ze slavné firmy MCA. Jenže když zjistili, že jsme z jakéhosi neznámého Česka, bylo "vymalováno", protože prý nemají zájem o balkánské kapely.