English čeština
Homepage » Tisk » rozhovory & články » MusicZone.cz 09/2011- díl 2.

rozhovory & články

MusicZone.cz 09/2011- díl 2.

Illegal Illusion: Někdy je potřeba všechno na čem pracuješ hodit do hajzlu, protože to zkrátka nefunguje (díl 2.)

trgfveartgeasr

"A Band from a little fucking town" Illegal Illusion patří mezi spousty výborných kapel, které zná o hodně méně lidí, než by si zasloužila. Už více jak 15 let hrají tihle kluci nepolapitelně pestrou směs ostré a tvrdé muziky aniž by zapomínali na melodie a z desek i živě opravdu šlapou jako hodně drsný a promazaný stroj. Ostatně, jejich muziku si můžete poslechnout na jejich webech. Kapela právě rozdělala další desku, chystá podzimní tour a tak dále. O tom všem jsem si povídal se zakládajícími členy, kytaristou a zpěvákem Jirkou a bicákem Botou, a také s kytaristou Matějem. Do kapely patří ještě Matějův brácha, basák Michal. Toto je druhý díl rozhovoru.

Muziku jsme probrali, k té ale patří i texty. Vy jste česká kapela, která si zpěv zvolila v Angličtině. Co vás k ní přivedlo a přimělo zůstat a nezkusit třeba zpívat česky? A když už jsme u textů, jak moc jsou pro vás důležité a o čem nejvíce a nejčastěji Illegal Illusion zpívají?

Jiří: Sám za zebe bych to řekl asi takhle: neumím ani zpívat ani anglicky jazyk a celou tu dobu všichni kolem mě a i já sám, makáme na tom, aby to nebylo poznat. Tak a už to prdlo... Tak a proč tedy zpívám? No proto, že to zbylo na mně a nikdo to nechtěl a nechce dělat. A proč anglicky? Protože mi to takhle jde nejlépe.

Česky nezpívám proto, že já, byť to bude vypadat nafoukaně, české kapely neposlouchal, nevyhledával až snad do té doby (a to je trestuhodné-vím..), než jsme vydali u Pohody rec. "Day Counting, Night Counting" a kdy jsem v nějakém rozhovoru uvedl, že jsem žádnou dobrou českou kapelu pořádně neslyšel (a já fakt do té doby žádnou dobrou neslyšel), a že to snad ani nepotřebuji. No a vyznělo to opravdu dost povýšeně, za což bych si s odstupem času nafackoval pokaždé, když si na to vzpomenu., A kluci z Pohody rec. mi tehdy docela důrazně "vyčinili" a následně mě zasypali takovým množstvím luxusních českých kapel-zpívajících česky, že se budu muset kát až do konce svého života!

Pro mne osobně je text stejně důležitý stejně jako hudba a v mnoha případech se u nás hudba přizpůsobuje textu. Nemám rád prohlášení jiných muzikantů, že u nich je text nedůležitou vyplní hudby, byť to může znít jakkoliv upřímně, prostě když nemáš o čem zpívat, tak kurva nežbleptej vůbec.

Česky nezpívám pro to, že mi prostě v češtině nenaskakují žádné melodické asociace k hudbě, žádné zpěvové linky, nic, v  tomhle jsem absolutně impotentní a pokud jsem něco zkoušel, tak to dopadlo spíše komicky…

No a o čem zpívám, ty jo, to je jako s tím popisováním, co hrajeme. Musel by ses zeptat konkrétně na nějakou skladbu. Nemám nějaké koncepční téma, které by šlo skrz mé texty od roku 1995. Všechny texty včetně překladů najdeš na našich vebových stránkách a od alba "Day Counting, Night Counting" (2003) uvádíme v bookletech všech alb kromě textů i české překlady, tak že kdo má zájem, může bádat. No a kdo by měl opravdu velký zájem, může mě kontaktovat a můžeme spolu konkrétně probrat ten, či onen text, z toho či onoho alba.

Kapela hraje už od 90. let minulého století, takže jste už něco objeli, odehráli a viděli. Jak třeba celkově tu atmosféru a celkové dění, koncerty, vydávání desek, chození na koncerty, vidíte z tohohle pohledu v dnešní době? A je to třeba hodně jiné, než třeba právě v těch 90. letech? Hodně lidí vzpomíná, že tenkrát bylo všechno živější, na koncerty chodilo více lidí a více se i zajímali o kapely....

prprpr

Jiří: Já nevím, samozřejmě tady můžeme mudrovat o tom, že je to tím, jaký je nesrovnatelný přistup k informacím, muzice, o roztřístěnosti klubové scény a její uzavřenosti, o tom jak snadné je dneska založit kapelu a mít na nějaké soc.síti tisíce fans, a pak o tom, kolik ti opravdu přijde lidí na koncert a kolik si jich pak koupí tvé nové album,…ale když se na to podíváš obecně, tak na druhou stranu, my když hráli poprvé třeba na Rock For People(1997), tak tam bylo 2300lidí, no a letos to bylo kolik. 28 500 lidí? Co to bylo za lidi tehdy a co to je za lidi teď? Kdo chodí na muziku a kdo na večírek? Kolik bylo festivalů tehdy a kolik jich je dnes. Tak že, já si myslím, že lidi asi chodí na muziku více, protože je více muziky, kapel, festivalů, koncertů je i prostě více lidí obecně, ale chodí jinde, než bysme si přáli my dva. Chodí se spíše bavit, než poslouchat. Proto jsme došli k názoru, že festivaly budeme hrát jen výjimečně.

Na nás nechodily žádné davy ani tehdy a nechodí ani teď, tak že se toho pro nás moc nezměnilo. (smích)

Bota: Když se vrátím k těm festivalům. Tak o kvalitě festivalů a o co na nich vůbec jde (muzika jako zdroj zábavy a ne jako zdroj uměleckého, emociálního, poslechového prožitku) je jasné už z toho, že např. na letošních Colours nebylo v podstatě možné koupit tričko nebo třeba vinyl...za to stánků s korálkama, šátkama, dýmkama, hranolkama a jinýma pičovinama tam bylo více, než co jsem kdy v životě viděl a myslím, že je to podobné na většině akcí této velikosti a druhu v ČR.

Nepočítám akce pro cca pár desítek(stovek) lidí které jsou ještě pořád dělané s nadšením a láskou k muzice (jako třeba Kubafest u Bruntálu kde jsme se myslím kdysi potkali), naštěstí je takových akcí myslím pořád dost, akorát se o nich nemluví a to je taky na druhou stranu dobře. Akce jako je třeba ten Kubafest, tak to jsou přesně ty vyjímky o kterých Jiří mluví.

No a když sme se na začátku bavili o tom přátelství v kapele, pojďme zase ke kámošům. Které kapely vy sami máte nejraději a považujete je za spřízněné, a to po stránce kamarádské, ale třeba i po stránce hudební?

prprprprp

Jiří: Určitě hUSA z budějic, se kterou jsme objeli několik nezapomenutelně "vostých tour", pak kluci z Mossambicu, tour s Anime bylo taky moc pěkné. Nezapomenutelné jsou všechny setkání se Social Párty. Mraky koncertů jsme objeli s Barricade-to je naše stará hc láska! Nebo Nonsense-taky staří kámoši. Nemůžu nevzpomenout na Insanii, ale třeba i Dark Gambále,..ty jo,.. určitě jsem na někoho zapomněl ……..

A máte třeba i nějaké tipy na úplně nové kapely, které vás třeba nějak oslovily a myslíte, že se někam dostanou i dál? A to třeba myslím od nás i z venku….

Jiří: U nás absolutně nedocenění Mossambic! Jejich poslední dvě desky jsou famózní. No,.. slyšel jsem v červenci nový koncertní program od Social Party, a ten mně rozsekal!! Těším se na novou desku-to bude událost!

Z nových kapel z venku,..no nevím, do jaké míry je ta která nová, ale teď sjíždím Botou doporučené Helms Alee.

No a jak vidíte Illegal Illusion ve výhledu dalších let vy? Končit nebo podobný pitomosti se určitě provádět nechystáte. Kde třeba dnes po těch letech, kdy třeba na ty vzpomínané koncerty chodí asi přeci jen méně lidí a podobně, kde furt berete energii a to kouzlo, jet dál a nedívat se na to, co je a mohlo by bejt, ale prostě zůstat sví a jet po svý lajně dál?

Jiří: To bude asi proto, že jsme banda arogantních hajzlíků, kteří si pořád myslí, že máme pořád tu nejvymazlenější muzičku na světě, lepší než Ti Druzí, a že s ní můžeme organizovaně otravovat do nekonečna a do nekonečna o ní pochybovat. Je to Vášnivá Nemoc Láska Naše. Jasně, trpí tím pak naše rodiny, přátelé, zanedbaná práce, neposekané trávníky, …hm …no a co! Ještě rádi na to budou všichni rádi vzpomínat, až budeme staří alkoholici a budeme chtít prachy i za neprodané tituly v distribucích. Kdo řekne "koníček"***, vystřelím ho z trenek! Vášnivá Nemoc Láska Naše. Tak je to.

*** koníček - Mělký Hovado příbuzný s Nestihljsemnemůžunemámčasmámtohohodněpříštítýdenpříštíměsícrokživot

No a úplným závěrem. Máte třeba nějaký nápad nebo názor, jak by se tyhle věci mohly zase někam posunout tak, aby se lidi konečně přestali zajímat o ty sračky, co jim jako "nezávislé" nebo "nekomerční" kapely podsouvá takový ten oficiální proud a televize a začali se skutečně o muziku zajímat více do hloubky a sami hledat a rozpoznávat? Myslíte si, že třeba pořád roste další generace, co se furt bude zajímat o muziku opravdově, shánět si vinyly, jezdit na akce, kde se jde třeba jen 50 lidí, ale bude to stát za to a podobně? Já jsem v tomto pořád docela optimista a vidím, že se to tady pořád nějak tvoří.. A vy?

Jiří:Hm, v posledním Rock a Popu je rozhovor s Jiřím X Doležalem a na podobnou otázku odpověděl tak, že když v téhle zemi je zhruba 70% lidí na hranici svéprávnosti, nebo spíše pod ní, tak proč cpát do veřejnoprávních či komerčních radií a televizí nějaké "umění" či alternativu. Je to hodně pesimistické, ale něco na tom je.

Já to vidím jako ty. Příklady pomůžou. Nakopává mně kvalitní práce jiných a sám se snažím jít příkladem a pomáhat. To je cesta.

No a na úplný závěr, jako vždy se mnou. Můžete vyjmenovat nejoblíbenější kapely, desky, ale třeba i filmy, nebo knížky atd., které máte nejraději a nejvíce vás ovlivnily a ovlivňují? A které koncerty, desky nebo kapely vás nejvíce dostaly teď v poslední době?
JIŘÍ:

Jiří: Z letošních koncertů mě rozsekali Sociál Párty opavském Jamu a Swans s Grinderman na letošních Colorsech.

Muzika co mně, nebo i potažmo nás ovlivnila,…to jsou strašné kvanta, ty jo- já nevím od Beatles, přes Death, určitě se ale s klucíma shodneme asi na NIN, Radiohead, Helmet, Trail of Death, Beck, Blonde Redhead, Depeche Mode, Elbow, Placebo, I Am X, Slayer, Bjork, Sonic Youth, Tori Amos, Sporto, White Stripes, QOTSA, The Doves, Smashing Pumpkins…a spoustě kapel o jednom albu,…fakt je toho docela dost.

Za sebe bych vypíchl co teď točím ..třeba Uncle, Kyuss, Despondencing, Autolux, Shannon Wright, starý Megadeath, Block Party, Helms Alee, Danzig, Dave Matthews Band, Low, John Lennon, Ministry, Joanna Newsom, Twilight Singers, The Gutter Twins….

Knihy: Dan Simmons-Terror, Cormac McCarthy- Cesta, Haruki Murakami - Na jih od hranic, na západ od slunce.

Filmy : Pozemšťan, Na pokraji slávy, Kuchař, zloděj jeho žena a její milenec, Moon, Osudový dotek, Počátek, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Seber prachy vypadni, Donnie Darko,…
BOTA:

Bota: Jak už jsem naznačil na začátku METAL FOREVER... Helms Alle, Neurosis, Kylesa, Kelhaull, Boris, Torche, Electric Wizard,.. Blonde Redhead, Autolux, Des Ark, The Twilight Singers, Troy von Baltazar, Cat Power,

Z českých – Zkouška sirén, Wollongong, Elektročas, Social Party, Bonus, Mossambic, Esa z lesa, nebo třeba z vostřejších Gride, Lahar.

Samozřejmě včetně toho co jmenuji Jiří, protože se jeho playlist kryje minimálně z 85%. Vyjímky jsou hlavně třeba v old scool black metalových a deathových záležitosti jako je třeba Ravens Creed, Asphyx, Master a spoustu dalších zběsilostí , kterýma mě zásobuje www.doomentia.com, což je krvavý label Lukáše (dříve Pohoda rec. náš vydavatel alba "Day Counting, Night Counting" a součastně nejlepší období ILLILL... objevení spoustu parádní muziky, lidí atd. jak Jiří zmiňuje už výše) Spoustu toho mám doma na vinylech.

Na filmy mi moc času nezbývá… ale třeba Cesta(the Road), Katyň.

Knihy málo ale přece. Teď poslední třeba Nicka Cave-A uzřele oslice anděla, Aldous Huxley-Konec civilizace.

Illegal Illusion: web, Bandzone, Myspace.

Použité fotografie jsou z oficiálního webu a bandzone profilu kapely.

Odkaz k článku : http://www.musiczone.cz/rozhovor-259/illegal-illusion-nekdy-je-potreba-vsechno-na-cem-pracujes-hodit-do-hajzlu-protoze-to-zkratka-nefunguje-dil-2