English čeština
Homepage » Tisk » Things After Death » Rockmag.cz

Things After Death

Rockmag.cz

 

Illegal Illusion - Things After Death

Vítejte na konci světa. Podáváme rozpadlou civilizaci, neutuchající zmar, vraky aut a prach prohánějící se po ohořelých kostech. Vítejte ve světě „věcí po smrti“ –bude se nám tu líbit? Rozhodně ano.

Bílovecká banda ILLEGAL ILLUSION nám servíruje v pořadí již čtvrté CD Things After Death. Na scéně se pohybují již 1995 a jejich tvorbu můžeme zaškatulkovat podle jejich stránek do zásuvky alternative-indie. Já osobně se přikláním ke kategorii crossover-alternative-apokalyptic-rock. Spíše než žánrové zařazení je důležitější obsah. CD má nádherný a hlavně velmi zneklidňující obal. Již přebal desky vyvolává mírné zneklidnění. Už to je takové varování co se bude dít.

Hned titulní šleha Fingerprints vás ve středním tempu nekompromisně zadupe do Země. Explicitně vypjatý vokál do Vás chrlí text a vy se cítíte jako na začátku apokalypsy. Další rychlejší zářez Usual Hostige se žene jako vítr nukleární pustinou, který smete vše, co mu stojí v cestě. Velmi zajímavá skladba je Nit Tip. Píseň jako dělaná do zaplivaného baru na konci světa, kde se válí kouř na zemi a ošlehaní dobrodruzi pijí nekvalitní whisky. Nádherná atmosférická věc. Jedním z vrcholů celého CD je skladba In a Paper Cup. Celá skladba zklidňuje rozbouřenou nahrávku. Malebně nabustrovaná kytara a vypjatý vokál podpořený sbory. Celá skladba mi trochu evokuje tvorbu Roberta Planta. Spojení téměř nespojitelného. Apokalypsa pokračuje dál. Písek se sype z repráků v písni Smelling Gobi in Sahara. Desku uzavírá naléhavá pomalá píseň Antibiotics!. Závěr jako stehno.

Po poslechu Vám třeští hlava a marně se snažíte vyhnat znepokojivé myšlenky z hlavy. Již dlouho jsem neslyšel takto zajímavou kapelu. ILLEGAL ILLUSION jsou pro mě napostým zjevením na české scéně.

Celá nahrávka opravdu působí jako soundtrack k postapokalyptickému filmu. Oblečte protiatomové obleky, nabijte brokovnice, sedněte do buginy postavené ze všeho možného a vyrazte přežít do pustiny zničené Země. Tento výlet se Vám bude určitě líbit.

 

Interpret: Illegal Illusion
Album: Things After Death
Sestava: Jiří Bialík -zpěvy, kytary
Matěj Kuděla -kytary
Michal Kuděla -basa
Michal Sobotka -bicí, zpěvy, trumpeta
Počet stop: 10
Délka: 37 minut
Rok vydání: 2012
Vydavatelství: Venus Flag Records / Full Moon Music Magazine
Seznam skladeb: 1. Fingerprints
2. Usual Hostage
3. Jute
4. Nit Tip
5. In a Paper Cap
6. Smelling Gobi in Sahara
7. Butt
8. A Pig in a Cage
9. Superjumbo
10. Antibiotics!


Autor článku: Jan "Johny" Havlíček

WWW